October 19, 2017, 7:36 pm
Home Sarbatorire Nunta de Aur
Sarbatorire Nunta de Aur la Gheraesti

Pentru unsprezece familii din comuna Gheraesti Sarbatoritisarbatorile de iarna din acest an pe langa incarcatura emotionala si bucuria obisnuita a acestei perioade au avut o semnificatie aparte.

Astfel  in a treia zi de Craciun a continuat o frumoasa traditie inceputa in urma cu patru  si anume Nunta de Aur 1sarbatorirea colectiva a Nuntii de Aur pentru cetatenii comunei Gheraesti.

Sarbatoritii au fost unsprezece cupluri de cetateni ai comunei Gheraesti ( opt familii din Gheraesti, doua familii din Tetcani si o familie din Gheraestii Noi) care sarbatoresc anul acesta cincizeci de ani de casnicie si care au domiciliul in comuna.Diploma

Prin Hotararea Consiliului Local s-a aprobat organizarea acestui eveniment si  oferirea unor diplome de onoare si a unei sume de 200 lei pentru fiecare familii

ColindatoriCuplurile casatorite au fost felicitate de primarul comnei Gheraesti , domnul Beresoaie Carol  si au primit binecuvantarea atat a preotului paroh romano-catolic Daniel Ghitiu de la parohia “Trupul si Sangele Domnului” cat si a preotului ortodox Vasile Lupu de la parohia cu hramul “Adormirea Maicii Domnului”.

Invitatii si sarbatoriti au putut asculta un grup de tineri ai organizatiei “Actiune Catolica” care au oferit un recital  de colinde traditionale romanesti.

Nunta de Aur la Gheraesti - galerie video